Herečka a dabérka Jana Štvrtecká nedávno získala významné ocenenie na poli dabingu - cenu Františka Filipovského za rok 2016 a tak sme túto príležitosť využili na zablahoželanie a na malé rozprávanie o obľúbených jedlách a ingredienciách naši priaznivky o ktorej veľmi dobre vieme, že je veľká labužnica, kulinárka a spoločne s manželom Davidom Kaločom sa vyžívajú v prípravách najrôznejších dobrôt pre seba, ale hlavne pre priateľov a početné rodinné príbuzenstvo v rámci pravidelných stretnutí. Vzhľadom na svoju profesiu sa tiež snaží udržiavať stále v kondícii. Predovšetkým svoje namáhané hlasivky, na ktoré používa rôzne triky, ktoré nám prezradila. Rozhovor sa točil okolo jedla, oňuchovania, chutí a babských receptov.
Najlepšia kuchyňa je manželova
Na otázku, akú má rada kuchyňu, nám odpovedala s vtipom sebe vlastným, že najlepšie je Kaločova, teda manželova: „Varí, čo mi na očiach vidí, najlepšie taliansku kuchyňu“.
Jednoznačný prím má bravčová panenka prešpikovaná slaninou a syrom Koliba, osmahnutá zo všetkých strán a dopečená v rúre. Na záver s láskou posypaná hrubo namletým farebným korením.
Pri jej postave a kondícii je nám jasné, že každodennou obľúbenou stálicou sú všetky druhy šalátov, avšak nesmie chýbať UME - ocot a BYLINKY, samozrejme najlepšie čerstvé: bazalka, rozmarín, majorán, tymián - „mňam" citrónový.
Zo sušených byliniek sme odporučili na pohľad krásne a na jazyku vynikajúce zdobiace korenie ala Francúzska s červeným korením. Francúzsku má Jána veľmi rada a vôňa korenia jej hneď krajinu gálskeho kohúta pripomenula.
Heslo v jednoduchosti je krása sa drží aj v korení a tým pádom vedie prím korenie vo všetkých svojich podobách a farbách nasledovaný kurkumou. Odporučili sme zopár nových receptov a tipov, ktoré môžu doma vyskúšať a nechali oňuchať korenie citrónové a pomarančové, ktoré nepoznala.
Kašmír zahreje, bylinky osviežia
S čajom a jeho obľubou to má ako s ročným obdobím, takže teraz čierny. Podávali sme čaj z aktuálneho „varu“ v našom Kráľovstve – čajovú zmes Kašmír, lahodnej chuti a jemnosti, teda rovnakých vlastností ako vlna, z ktorej sa pletú báječné teplé svetre. Zmes čierneho čaju Assam, škorice, pomarančovej kôry, klinčekov, zázvoru a kardamómu, je jemná a pritom silne zahrievajúca.
Limonády a šťavy si pripravuje sama z bylinkového kvetináča na balkóne, favoritkou je pritom verbena, ktorá má osviežujúcu citrónovú arómu. Bylinky pred použitím trestá mažiarom a zázvor jemným strúhadlom, aby sa šťava uvoľnila.
Čo na hlasivky aj migrénu
Za pultom je to niekedy ako za mikrofónom a tak sme sa samozrejme zaujímali o kloktadlá. Jany obľúbeným prostriedkom na preplachy nosových dutín je himalájska soľ, ktorá je jemnejšia a príjemnejšia ako bežná kuchynská soľ. Himalájsku soľ tiež používa na kloktanie spolu so šalviou pre lepšiu kondíciu hlasiviek. Postup je jednoduchý: do pohára necháme rozpustiť lyžičku himalájskej soli, striekačkou preplachujeme nos. Pridaním odvaru zo šalvie získame kloktadlo.
Himalájska soľ neslúži len na udržiavanie hlasiviek a nosových dutín, ale aj skvele funguje na migrénu. Stači do 2 až 3 dcl vody pridať pol lyžičky himalájskej soli a šťavu z polovice citróna.
Jarné upratovanie sa blíži
Pri blížiacom sa jarnom upratovaní nemohla padnúť reč na ďalšie tipy a tiky. Žihľavový odvar na vlasy je známy kondicionér našich prapredkýň, ale „patlámo“ na tvár z vlastnej výroby zo zmesi sušenej levandule a bambuckého masla alebo kokosového oleja musí naše ženské osadenstvo vyskúšať. Zvyšok levandule sa použije do vysávača, ktorému dodá príjemný odér lúky. Levanduľa a klinčeky za oknom máme odporúčané vyskúšať proti obtiažnemu hmyzu.
Originálna prekvapkávaná káva
Po náročnom domácom upratovaní si každý rád oddýchne, napríklad pri káve. Jana nám prezradila starý rodinný recept na prípravu, ktorý sa ale odvážime vyskúšať tak najskôr za pol roka, až budú teploty o pár stupňov vyššie :-).
Sitko s pomletou kávou umiestnime na pohár a nad sitko pripevníme lievik s ľadom. Ľad necháme cez noc prekvapkať a ráno máme šálku kávy, ktorá bude asi veľmi prekvapivá. Káva by nemala byť horká a výsledná chuť je vraj hutná a neopísateľná. Ako vyrobiť celý tento stroj však netušíme a tak nás čaká zaujímavé experimentovanie.
A pretože sa treba na záver niečím ohriať, napríklad myšlienkou na dovolenku, spýtali sme sa, čo si obľúbeného z kulinárskeho sveta pribaľujú na cesty. „Ak ideme na dovolenku autom, rozhodne nezabudneme vziať so sebou vlastnú panvicu, nože, pinzetu na mäso, doštičku, strúhadlo atď. Korenie samozrejme tiež, hlavne na gril. Obvykle zmes na kura a steak. Potom beháme po kopcoch a zbierame miestne poklady. Ak cestujeme lietadlom, potom berieme samostatný menší kufrík s podobnou výbavou.
Zasmiali sme sa, nabalili korenie, poďakovali a popriali ZLOM VÄZ! (pre hercov ekvivalent veľa šťastia!