Valentínske chute

 Valentínske chute
Dárkové balení kotvičníku
Dárkové balení kotvičníku
Dárkové balení kávových zrn v hořké čokoládě
Dárkové balení šafránu
Dárkové balení kvetoucích čajů
Dárkové balení čaje
 
 

Ak sviatok sv. Valentína neslávite len preto, že je to typický americký sviatok, s ktorým nemáme nič spoločné, tak pomaly vyrazte a začnite zháňať červené srdiečka a rozverné amorky. Na vzniku tohto sviatku sa totiž podieľame celou polovicou. A navyše tou krásnou a nežnou polovicou.

Legenda o sv. Valentínovi

Ak začnete pátrať po histórii tohto sviatku, narazíte najčastejšie na informáciu, že sa oslavuje buď na základe festivalu Lupercalia v starovekom Ríme alebo vďaka kňazovi Valentínovi. Síce nie je známe, čo vlastne vykonal, ale takmer určite zomrel mučeníckou smrťou. A aj tu história ponúka dve verzie, prečo bol usmrtený. Podľa jednej legendy navzdory zákazu oddával mladých vojakov a podľa inej vďaka občasným zázračným uzdraveniam obracal Rimanov na kresťanskú vieru. Či sú príbehy pravdivé sa už dnes asi nedozvieme, avšak historicky doložené spojenie mena sv. Valentína a lásky nájdeme oveľa neskôr až v 14. storočí.

Láska k českej princeznej

Roku 1383 básnik a diplomat Geoffreye Chaucer napísal oslavnú báseň Vtáčí snem o láske medzi vtákmi.  dielo bolo napísané ako pocta k zasnúbeniu anglického kráľa Richarda II. s princeznou Annou Českou, ktorá bola dcéra Karola IV. V básni Chaucer z Valentína urobil patróna zamilovaných a spojil tak jeho meno s romantickou láskou. K sláve tohto diela možno prispel aj fakt, že hoci sobáš bol vopred dohodnutý, medzi mladými šľachticmi vzplanula ozajstná láska. U nás sa o básnikovi Chaucerovi nikdy neučilo, a tak časom jeho dielo, as ním aj sviatok zamilovaných, zapadlo do zabudnutia. Znovuobjavenie sa dočkal až po revolúcii a to predovšetkým z komerčných dôvodov, aby vyplnil obchodne hluché miesto medzi Vianocami a Veľkou nocou. napr. v Brazílii sa sviatok zamilovaných oslavuje až 12. júna av Izraeli približne koncom augusta.  A v takom Japonsku má sviatok dve časti: 14. februára dávajú ženy svojim partnerom čokoládu a 14. marca im to muži oplácajú bielym sladkým darčekom (najčastejšie bielou čokoládou). V Kórei oslavujú lásku rovnakým spôsobom ako v Japonsku, ale navyše 14. apríla tí, ktorí žiadneho partnera nemajú, zájdu do reštaurácie na čierne rezance, aby pochovali svoje chmúry z osamenia.

Valentínske chute

Keď sme na začiatku písali o festivale Lupercalia, pristane sa dodať, že to nebola ani tak veľmi oslava romantickej lásky, ale skôr rozkoše a sexu. Preto sme pre vás pripravili špeciálne valentínske darčekové balenie kotvičníka, ktorý vám zaistí radosť až do rána. Pokiaľ ste ale predsa len romantickejšie založení, máme pre vás aj krásne štýlové balenie šafranu a kvitnúcich alebo ovocných čajov.