Cajunská kuchyňa je známa svojimi jednoduchými receptami s ostrými chuťami. Jej históriu môžeme vystopovať až do Francúzska, odkiaľ sa francúzski osadníci vydali do Nového Škótska v Kanade. Keď v roku 1755 odmietli prisľúbiť vernosť britskej korune, boli deportovaní do močaristých oblastí Louisiany v Spojených štátoch.
Život v novom domove nemali práve najľahší a svoju pôvodnú kuchyňu francúzskeho vidieka museli prispôsobiť surovinám, ktoré boli ľahko dostupné v okolí. Základom cajunskej kuchyne sa stala svätá trojica cibule, zeler a paprika. Namiesto pšenice a zemiakov začali pestovať ryžu a kukuricu av jedálničku sa objavili nové druhy korenia na čele s korením a chilli papričkami. Väčšina receptov je postavená na pomaly varených pokrmoch, pretože jedlo sa pozvoľna varilo samo, zatiaľ čo ľudia pracovali na poli. Na platni obvykle stáli tri hrnce, z ktorých jeden bol určený na hlavné jedlo, druhý na ryžu av treťom bublala zelenina.
Na stoloch francúzskych emigrantov sa objavovalo bravčové a kuracie mäso, klobásy ale aj kraby, ustrice, langusty, krevety a ryby z neďalekého Mexického zálivu. Kľúčový vplyv na premenu cajunskej kuchyne mali ich noví susedia z Mexika, Afriky a samozrejme domorodí Indiáni. Vďaka nim je cajunská kuchyňa preslávená pikantným korením, ktoré si môžeme vychutnať aj na našom nedeľnom stole napríklad na kuraťu po cajunsku.
Recept na kurča po cajunsku
Len tri ingrediencie potrebujete na prípravu šťavnatého kurčaťa podľa Cajunov.
Čo budeme potrebovať na prípravu 4 porcií:
Ako na to:
Najprv dáme rozohriať rúru na 220°C a zároveň si rozpustíme maslo a zmiešame ho s cajunským korením. Maslo je dôležité, pretože kurčaťu dodá šťavnatosť a zlatohnedú farbu.
Kuracie prsia dôkladne potrieme zmesou korenia a masla a vložíme ich do pekáča tak, aby sa vzájomne nedotýkali. Pekáč vložíme do rúry a pečieme približne 25 - 35 minút pokiaľ kura nie je krásne zlatohnedé a prepečené. Ako prílohu odporúčame ryžu.