Kráľovský roštenec na korení

 Kráľovský roštenec na korení
 

Tento mesiac sme zasvätili čiernému koreniu a tak prvý recept nemôže byť snáď nič iné, než poriadny šťavnatý steak, na ktorom korenie poteší nielen chuťové bunky, ale aj oko.

Priprava steaku je pomerne jednoduchá, pretože chceme nechať vyniknúť prirodzenú chuť mäsa a zaobídeme sa teda bez marinády či iných chuťových podporných prostriedkov. Okrem vysokého roštenca na scéne zažiari ešte zmes farebných piatich korení a štipka soli. Ak ste zvyknutí na "klasické" štvorfarebné korenie, tak v tomto prípade nejde o zlé počty, ale naše farebné korenie má naozaj piateho člena zostavy. Okrem klasického čierneho, zeleného, bieleho a červeného korenia, obsahuje navyše korenie sečuánske, ktoré zmes zvýrazňuje jemným aróma.

Vráťme sa ale k nášmu peknému kúsku roštenca. Mäso po vybratí z chladničky necháme pred prípravou oddýchnuť a prirodzene temperovať pri izbovej teplote. Medzi tým si prichystáme poriadnu panvičku s hrubým dnom. Výber panvičky odporúčame nepodceniť, pretože panvica s tenkým dňom by nám z mäsa vykonala škaredú variantu „školské dusené vo vlastnej šťave“ alebo odolnú podrážku pevných bagančiat.

Odpočinuté mäso ľahko naklepeme. Na naklepanie nepoužívame paličku, ktorá by nám mäso natrhala a porušila, ale iba kĺby na ruke. Pripravený steak riadne obalíme v čerstvo rozdrvenom korení. V tejto fáze ešte nesolíme. Soľ sa pridáva až prípadne na tanieri podľa chuti.

Teraz rozpálime panvičku približne na 200 stupňov, vlejeme trochu oleja a mäso z každej strany sprudka opečieme približne 3-6 minút podľa toho ako ho chceme mať prepečené. Ak požadujeme prepečenejší variant, potom je vhodné na nižšom stupni dopekáť na panvičke alebo v rúre na 70 stupňov približne 15 minút. Pred podávaním je dobré nechať steak pár minút odležať. Ako prílohu môžeme servírovať napr. zelené blanšírované fazuľky.