Asafoetida je veľmi zvláštne indické korenie s ešte zvláštnejším českým názvom. Pre jeho špecifickú arómu sa mu hovorí čertovo lajno. Tento názov na prvý dojem môže neznalého kuchára odradiť, ale to by bola veľká chyba.
Čertovo lajno má svoje miesto všade tam, kde chceme použiť cibuľu alebo cesnak a je priam nepostrádateľná, ak potrebujeme tieto dve základné ingrediencie nahradiť, pretože dodáva jedlu veľmi podobnú vôňu a chuť.
Toto korenie sa nedáva priamo do pokrmu, ale pred použitím je vhodné ho na 5 až 10 sekúnd opražiť na rozpálenom oleji. A pokiaľ chcete dosiahnuť skutočne magickú chuť, opražte na 30 sekúnd asafoetidu spoločne s ďalším korením ako je rímska rasca, koriander, kardamóm alebo fenikel.
O asafoetide sa často hovorí ako o tajomstve indickej kuchyne, ktoré dodáva jedlu piatu chuť podobnú umami. Túto chuť nemôžeme presne určiť, ale pretrváva na našich chuťových pohárikoch ešte dlhú po ostatných chutiach. Pokiaľ si na toto korenie zvyknete, získa pre vás indická kuchyňa nový rozmer, bez ktorého sa budete cítiť ochudobnení.
Asafoetida je veľmi obľúbená vo vegetariánskych pokrmoch, indickom karí alebo pri príprave duseného mäsa. S obľubou sa používa pri rybách, vaječných a syrových pokrmoch a šalátoch, kde by cibuľa bola príliš hrubá alebo objemná. Pretože znižuje nadúvanie, v indickej kuchyni ju nájdete prakticky vo všetkých jedlách so šošovkou, fazuľami alebo karfiolom. Nenechajte sa teda zastrašiť názvom a prekvapte svojich stravníkov napríklad šošovkou s čertovým lajnom.
Recept na indickú variantu šošovky so špenátom a čertovým lajnom
Čo budeme potrebovať?
Ako na to?
Najprv šošovku dôkladne prepláchneme pod tečúcou vodou. Špenátové listy nahrubo nasekáme a spoločne so šošovkou dáme do veľkej panvice, prilejeme 1 liter vody a pridáme soľ a kurkumu. Zmes privedieme do varu, prikryjeme pokrievkou a pri zníženej teplote za občasného miešania zľahka varíme približne 3/4 hodiny až šošovka zmäkne a ľahko sa rozvarí. Potom odstavíme z platne.
V malom hrnčeku si rozpustíme maslo. Pridáme čertovo lajno a rímsku rascu a korenie zľahka opražíme. Pridáme nasekaný cesnak a osmažíme ho dozlatista. Prisypeme chilli, papriku a garam masála. Všetko rýchlo zamiešame, aby sa nám zmes nepripálila. Hotovú opraženú zmes korenia vlejeme do panvice so šošovkou a špenátom a dôkladne premiešame. Na záver môžeme pri servírovaní ľahko posypať čerstvým koriandrom. Ako prílohu odporúčame ryžu basmati.