Vanilkové struky, resp. kapsuly, sú jediným jedlým plodom z tropických orchideí, čo je najväčšia botanická rodina kvitnúcich rastlín na svete. Samotných vanilkovníkov je 150 druhov, ale v kuchyni sa stretneme iba s dvoma – bourbon a tahitensis. Vanilka bola od svojho objavenia vždy veľmi vzácna, a preto jej história je plná násilia a intríg a to dokonca až do dnešných dní.
Pochádza z Karibiku, kde bola vanilka používaná v chrámoch na uctievanie bohov a ako osobný amulet. Pôvodní obyvatelia dnešného Mexika neskôr začali pridávať vanilku do nápojov z čokolády, medu, chilli a ďalšieho korenia. Okrem toho Aztékovia používali vanilku aj na ochutenie svojich cigár.
Na pestovanie vanilky musíte mať fištróna!
Až do polovice 19. storočia bolo Mexiko hlavným pestovateľom vanilky. V roku 1819 francúzski obchodníci priviezli vanilku na svoje ostrovy Reunion a Maurícius s plánom ju tu pestovať. Na ich veľké prekvapenie rastliny síce kvitli, ale žiadne struky nedávali. Až o 20 rokov neskôr zistili, že vanilkovník opeľuje len jeden zvláštny druh včiel, ktorý na týchto ostrovoch nežije. Už sa zdalo všetko stratené, keď roku 1841 mladý otrok Edmond Albius vo svojich 12 rokoch vymyslel ručný spôsob opeľovania vanilkových kvetov a umožnil tak globálne pestovanie tejto rastliny. Jeho spôsob sa používa dodnes, a pretože je to pomerne náročná práca, je vanilka jedným z mála korenín, pri ktorom cena v priebehu storočí nijako zvlášť neklesá. Ako ďalšie komplikácie je totiž fakt, že vanilka vykvitne len na jeden deň a musí sa opeľovať do 12 hodín od rozvinutia.
Prečo je vanilka taká drahá?
Keď sme otvárali náš obchod s korením, stál jeden vanilkový struk z Madagaskaru 2 EUR, dnes je jeho bežná cena na trhu okolo 6 EUR. Za rastom jej ceny je niekoľko faktorov. V osemdesiatych a deväťdesiatych rokoch bol celosvetový trend nahrádzať vtedy relatívne drahú vanilku umelými náhradkami. Z toho dôvodu poklesol záujem o pravú vanilku a tak sa prirodzene znížila jej produkcia. Avšak v posledných rokoch naopak dochádza v potravinárstve k návratu ku kvalitným surovinám a odklonu od náhradiek a preto dopyt po vanilke začal opäť rásť. Do toho na Madagaskare negatívne zasiahli cyklóny, ktoré časť úrody zničili. Navyše si treba uvedomiť, že vanilka je veľmi náročná na pestovanie a trvá niekoľko rokov, kým vykvitne a po ručnom opeľovaní dozreje jej struk. Preto nie je možné na zvýšený dopyt rýchlo reagovať zvýšením produkcie a jej cena tak stúpa do závratnej výšky.
Ako na domácu vanilkovú zmrzlinu?
Špecifickú a vyhľadávanú chuť vanilky nachádzame predovšetkým v sladkých koláčoch a zmrzline, ale jej opojnú vôňu si nemohol nevšimnúť aj kozmetický priemysel, ktorý vanilkový extrakt využíva v mnohých parfémoch. My si jej vôňu a chuť užijeme v domácej vanilkovej zmrzline, ktorú si spestríme nedeľný obed.
Pripraviť si vanilkovú zmrzlinu je jednoduché. Potrebujeme len práškový a vanilkový cukor, smotanu na šľahanie, mlieko, vajíčka a samozrejme vanilkový struk. Mlieko odporúčame plnotučné, keď už hrešiť, tak s plnou parádou!
Najprv do hrnca nalejeme smotanu a mlieko a pridáme rozrezaný vanilkový struk. Mierne necháme prejsť varom a potom odstavíme, aby mlieko schladlo. Hlavne dávame pozor, nech sa nám mlieko nepripáli. Medzitým z vajíčok oddelíme žĺtky a vymiešame ich s práškovým a vanilkovým cukrom do peny. Potom cez sitko, aby sa odstránili zrniečka z vanilkového struku, pridáme schladnuté mlieko so smotanou. Vzniknutú zmes za stáleho miešania povaríme až do zhustnutia. A zmrzlina je hotová. Teraz už len necháme vychladnúť a potom ju dáme do mrazničky aspoň na päť hodín.