Kardamóm, vládca orientu

 Kardamóm, vládca orientu
 

Kardamom patrí nielen k najdrahším, ale zároveň aj najstarším koreniam. Ľudstvo ho pozná už 4 000 rokov. Starovekí Egypťania si žuvaním semienok kardamómu čistili zuby a Gréci aj Rimania ho používali ako parfum.

Dokonca očaril aj severské krajiny, ktoré v priebehu storočí zahrnuli kardamóm do svojej kuchyne tak intenzívne, až sa z neho stalo tradičné korenie miestnej kultúry a nájdeme ho ako v nórskych a holandských sušienkach, tak aj napríklad vo švédskom varenom víne glogg.

Hlavnou domovinou kardamómu je samozrejme Ázia, ale napodiv najväčším producentom kardamómu je v súčasnej dobe Guatemala, ktorá začiatkom 21. storočia do tej doby vedúcu Indiu odsunula na druhú priečku.

V Indii kardamóm nepridávajú len do karí, garam masáli, ryža alebo pilaff, ale aj do kávy alebo v kombinácii s ďalším korením do čaju Data Chai Masála. V niektorých krajinách Stredného východu sa často káva mieša až so 40 % kardamómu. V Kórei nájdeme čierny variant kardamómu v tradičnom čaji Jeho-tang.

Má silnú, kvetinovú chuť s náznakom citrusov a zázvoru, ktorá sa dobre snúbi s mäsom, fazuľami, ryžou, ovocím alebo čokoládou a sladkými dezertmi. Výborne vyrovnáva kyslosť kávy. Z korenia si najlepšie rozumie so zázvorom, kurkumou, korením, škoricou, klinčekmi, feniklom, paprikou a šafranom.

Pri kúpe kardamómu nás môžu prekvapiť rôzne varianty tohto korenia. Najčastejšie je samozrejme mletý kardamom, ale práve tak sa používajú semienka alebo dokonca celé zelené kapsuly, v ktorých sú semienka ukryté. Okrem toho môžeme ešte naraziť na čierny kardamóm, ktorý má ťažkú korenistú chuť s ľahko dymovou a gáfrovou arómou. Čierny kardamóm sa často pridáva do karí, garám masály a ryžových pokrmov.

Zelené kapsuly kardamómu môžu byť pri varení použité celé, ale pred konzumáciou sa z pokrmov obvykle vyberajú. Ak v recepte narazíte na použitie kardamómových kapsúl, môžete ich ľahko nahradiť mletým kardamómom v pomere 10 kapsúl = 1½  lyžičky mletého kardamómu.