Húbárčenie je pre náš národ vášňou. Nie, že by sa huby inde vo svete nezbierali a nejedli, ale napríklad v Anglicku sa na tanieri objavia maximálne šampiňóny, vo Francúzsku alebo Taliansku dávajú prednosť len líškam, hríbikom či hľuzovkám a Američania si väčšinu húb nechajú doviezť zo zahraničia.
Keďže my sme skutočnými odborníkmi na huby a takmer s istotou sa dá povedať, že zbierame po dlhé stáročia najširšiu paletu rôznych druhov húb. Prvú písomnú zmienku o hubách na našom území dohľadáme už v 11. storočí a napríklad Karola IV. varovali nielen pred trpkým českým vínom, ale aj pred nebezpečenstvom spojeným s konzumáciou húb. Mäsovejšie hubárčenie sa v našich krajinách rozšírilo predovšetkým v 19. storočí a odvtedy sa behanie po lese a nakukovanie do mlází stalo národným športom.
S regionálnymi receptami na hubovú polievku Kulajda sa stretneme prakticky vo všetkých horských oblastiach od Krkonôš po Šumavu, kde ju podľa miestnej povery ako prvá varila Nemka Adelajda Kuh, ktorej skomolené meno vraj dalo tejto polievke názov.
Recept pre 4 osoby:
Huby namočíme do vody. Nakrájame zemiaky na kocky, vložíme do hrnca, osolíme, pridáme korenie a privedieme do varu spolu s hubami. Keď sú zemiaky uvarené, prilejeme smotanu, v ktorej sme rozmiešali hladkú múku. Poriadne metličkou premiešame a privedieme opäť do varu. Polievku dochutíme kôprom a octom. Na záver opatrne rozklepneme celé vajcia a cca. 5 minút varíme a nemiešame, alebo len opatrne, aby sa nám vajcia neroztieklo a zostalo celistvé.