Otázka čo je to rímska rasca a aký je rozdiel v porovnaní s českou rascou patrí k jednej najčastejšej, ktorú nám zákazníci pri prechádzaní v našom obchode kladú. A odpoveď je celkom jednoduchá.
Hlavné, čo treba zdôrazniť, je, že rímska a klasická "česká" rasca sú si síce vzhľadovo podobná, ale chuťovo sú výrazne odlišná a pri varení rozhodne nie je dobrý nápad je vzájomne nahradzovať. Pokiaľ v recepte narazíte na jeden z týchto druhov, nesnažte sa ho nahradiť tým druhým, pretože by ste si pravdepodobne zničili jedlo. V stručnosti si môžeme oba rasce krátko predstaviť:
Česká rasca
Rasca je jedno z najstarších používaných európskych korenín. Je to typické korenie do chleba a slaného pečiva. Používa sa pri príprave zemiakov, kapusty, bravčovej pečienky, husi, kačice, hubových pokrmov, na ryby, do polievok, tvarohu a pod. Pomáha pri trávení, využíva sa tiež v likérnictve, kde sa z neho pripravuje slávna kmienka. Česká rasca má vyšší obsah vonných zložiek ako rasca dovážaná zo zahraničia, pretože pochádza zo špeciálne vyšľachtenej dvojročnej rastliny. Táto rasca sa pri varení používa celá, drvená alebo mletá. Českú rascu môžete kúpiť tu.
Rímska rasca
Rímska rasca, alebo cumin, sú semená rastliny s názvom šabrej rascovitý. Má svetlejšiu farbu a je pretiahnutejšia ako tradičná česká rasca. Rovnako chuťovo je odlišný, ostrejší a mierne horkastý. Je základom karí, masála a chilli zmesí, nevyhnutný v cícerovom hummuse, pilafe, kebabe, pridáva sa do pečiva, syrov, polievok, omáčok, plniek i zeleninových pokrmov. Aby sa rozvinula príjemná chuť i vôňa, je vhodné rímsku rascu najskôr opražiť na sucho alebo na troške tuku. Stretnúť sa môžete s celým aj mletým variantom. Rímsku rascu môžete kúpiť tu.
Okrem českej a rímskej rasce sa môžete v kuchárkach stretnúť ešte s ďalšími rascami ako je čierna rasca alebo napríklad ajowan. Aby sme vám sprehľadnili pestrý svet rasce, pripravili sme pre vás špeciálny popis druhov rasce.