Aké sú druhy rasce?

 Aké sú druhy rasce?
 

Že rasca patrí k najznámejšiemu druhu korenia používanom v slovenskej kuchyni asi nikoho nemusíme dlho presviedčať. Poznáte ale všetky druhy rasce, s ktorými sa môžeme v kuchyni stretnúť?

Keď v kuchárke v zozname ingrediencií narazíte na rascu, hneď viete, že sa bude jednať o klasickú "náš" českú rascu. Avšak v receptoch na exotické jedlá môžeme naraziť na ďalšie korenie, ktoré má slovo rasca v názve alebo ho vzhľadovo pripomína. Celkovo sa pri varení používajú tieto druhy rasce a podobné korenie:

Rasca česká (lat. Carum carvi, angl. caraway)
Typické korenie do chleba a slaného pečiva. Používa sa pri príprave zemiakov, kapusty, bravčovej pečienky, husi, kačice, hubových pokrmov, na ryby, do polievok, tvarohu a pod.
 
Rímska rasca (lat. Cuminum cyminum, angl. cumin)
Je základom karí, masála a chilli zmesí, nevyhnutný v cícerovom hummuse, pilafe, kebabe, pridáva sa do pečiva, syrov, polievok, omáčok, plniek i zeleninových pokrmov.
 
Černuška čiže čierna rasca (lat. Nigella sativa, angl. black cumin)
Černuška sa používa na ochutenie chleba, na pečenie hydiny, bravčového a hovädzieho mäsa, na zeleninu, strukoviny. Má mierne ostrú chuť.
 
Aníz (lat. Pimpinella anisum, angl. anise)
Rasce vzhľadovo i chuťovo podobné semienka sa pridávajú do pečiva, chleba, pri nakladaní zeleniny, hodia sa aj do jablčných a hruškových kompótov. Používa sa v indickej a čínskej kuchyni, kde sa s obľubou pridáva do pokrmov z mäsa.
 
Fenikel (lat. Foeniculum vulgare, angl. fennel)
Rovnako korenie, ktoré je rasce veľmi blízke. Pri varení sa používa predovšetkým do vianočného pečiva, perníka, koláčov, pudingov, do nakladanej zeleniny, zvlášť do červenej repy.
 
Ajowan (lat. Trachyspermum ammi, angl. ajowan)
Drobučké rasce ľahko podobné semienka sa používajú predovšetkým v orientálnej kuchyni na zeleninové pokrmy, strukoviny, huby, pri príprave polievok, duseného mäsa, rýb, karí, na grilovanú hydinu, ako posyp na chlieb a sušienky.