Prírodné repelenty z korenia

 Prírodné repelenty z korenia
 

Začína nielen grilovacia sezóna, ale aj obdobie komárov, kliešťov a ďalšieho obtiažneho hmyzu. To u nás v obchode spoznáme aj podľa toho, že výrazne stúpne záujem o inak skôr zimné korenie, ako je napríklad klinček.

Chemické repelenty nevonia našim nosíkom

Výlohy drogérií sú teraz plné chemických prípravkov proti hmyzu s krídlami aj bez. Tie sú síce obvykle dobre a rýchlo účinné, ale neotravujú len komáre, ale mnohokrát aj nás, pretože ich chemická vôňa nemusí byť pre každého príjemná. Rovnako účinky na naše zdravie môžu byť sporné, ako napríklad otestoval známy program A DOST.

Preto prinášame pár zaujímavých a samozrejme zaručených tipov, ktoré nám prezradili naši zákazníci:

Klinček

Klinček patrí jednoznačne k najobľúbenejším repelentom. Voňavý repelent domov si vyrobíte ľahko z rozkrojeného citróna, do ktorého napicháte celý klinček. Komáre a ďalší lietavý hmyz totiž nemá rád vôňu ako klinčeka, tak aj citróna. Ak sa chystáte do prírody, môžete si vyrobiť klinčekový repelent na cesty. Do fľaštičky s Alpou (200 ml) nasypete asi 20 gramov celého alebo nadrveného klinčeka a necháte aspoň pár dní lúhovať. Hotovým roztokom pred výletom zľahka potrite pokožku alebo ho môžete naliať do rozprašovača a kožu si postriekať. Pri aplikácii však pozor, pretože u citlivých osôb môže čistý lieh vyvolať alergickú reakciu. Rovnako neodporúčame striekať klinčekový roztok na odev, pretože ho sfarbí do hneda.

Rozmarín aj tymián

Proti kliešťom vraj zase skvele funguje rozmarín. Stačí, keď 20 gramov sušeného alebo čerstvého rozmarínu vhodíte do jedného litra vriacej vody, odstavíte hrniec z platne a necháte pod pokrievkou niekoľko hodín lúhovať. Potom vychladnutý odvar scedíte a na záver pridáte jednu lyžicu vínneho octu. Podobné účinky ako rozmarín, má aj tymián. Rozmarínovým alebo tymiánovým repelentom môžete proti kliešťom chrániť nielen seba, ale aj svojich štvornohých priateľov.

Fenikel, aníz alebo muškátový oriešok

Snáď najjednoduchší recept sme počuli na fenikel a aníz. Stačí, keď ho nadrtíte a dáte do bavlneného vrecka do vrecka. Niekto si ho dáva do topánok alebo si z neho varí odvar a ten potom pomocou rozprašovača aplikuje na odev. Rovnaké účinky proti hmyzu má vraj aj nastrúhaný muškátový oriešok.

U všetkých prírodných repelentov platí, že ich účinnosť nie je taká silná ako pri chemických a preto je vhodné ich aplikáciu minimálne po hodine opakovať. Ostatne najvhodnejší čas na aplikáciu repelentu vám jasným spôsobom naznačí prvý komár :-).