Bez rannej kávy sa jednoducho neprebudím

 Bez rannej kávy sa jednoducho neprebudím
 

Bez rannej kávy sa jednoducho neprebudím. Sú to vaše slová? Možno si hovoríte, že vás šálka kávy, či už ráno, keď sa potrebujete „prebudiť“ alebo napríklad v noci, kedy zase potrebujete nezaspať, poriadne nakopne, dodá vám energiu a adrenalín a vy zrazu cítite, ako ste ožili a ako vám krv prúdi žilami. Naozaj nám dodá káva palivo a myseľ nám vystrelí ako raketa? V skutočnosti je to všetko tak trochu inak. Kofeín nám žiadnu energiu nedodá, len si s nami zahrá chemické škrupiny a pekne nás podfúkne. Poďme sa teda spoločne pozrieť, čo sa to vlastne s nami po kofeínovej dávke deje.

Ak sa bojíte, že na vás teraz vysypeme plné vrece chemických vzorcov a pojmov, tak nemajte strach, účinky kávy sú naozaj celkom jednoduchý trik, s ktorým by ste asi chemickú olympiádu nevyhrali.

Vďaka šťastnej náhode (alebo aspoň tak si to my, nadšení pijani kávy, vysvetľujeme) je molekula kofeínu na nepoznanie podobná molekule adenosin (sľubujeme, že to je jediný odborný pojem v tomto článku). Adenozín sa pri únave začne potulovať po našom mozgu, chytá sa adenozínových receptorov a nariaďuje nervovým bunkám večierku. K tomu začne rozširovať cievy, aby mozog dostal počas spánku viac kyslíka. Lenže podfukár kofeín je rýchlejší a adenozínové receptory obsadia tak šikovne, že k žiadnemu spomaľovaniu nedôjde. A pre istotu ešte zúži cievy a tým zrýchli krvný obeh.

Mimochodom, keď sme na začiatku písali, že kofeín nám žiadny adrenalín nedodáva, tak sme vlastne tak trochu nehovorili celú pravdu. Popísané účinky kofeínu na mozog totiž zvyšujú aktivitu neurónov a náš organizmus túto zmenu vyhodnocuje ako nejaký problém a začne rýchlo produkovať adrenalín, aby sme mohli domnelý útok rýchlo vyriešiť. A my vďaka tomu môžeme búšiť do klávesnice ako o život.

Vlastne to znie skvele, však? Receptory spánku sú vypnuté a my makáme ako stroje. Lenže nič nie je zadarmo a mozog je z toho pekne naštvaný. Predsa produkuje adenosiny k spánku a pritom v mozgu prebieha mejdan! Tak začne produkovať viac a viac adenozínov k útlmu, na čo skúsený káfar zareaguje ďalším kotlom poriadnej kávy, ktorý vyvolá ďalšiu vlnu adenozínov a boj, ktorý nemôžeme vyhrať, je rozbehnutý.

Najdôležitejším problémom s kofeínom je teda jeho účinok na náš spánok. Kofeín prestane účinkovať asi po piatich až šiestich hodinách a preto by sme nemali piť veľa kávy v neskorom popoludní alebo na večer. Neznamená to, že by sme potom nezaspali, ale náš spánok nebude kvalitný a ráno opäť budeme zvádzať boj s krutou ospalosťou.

Pri pití kávy teda skôr dávajte prednosť kvalite pred množstvom. Na svoju šálku si urobte čas a vychutnávajte a objavujte chute kávy z rôznych kútov sveta od Bolívia až po Zimbabwe. A ak by ste niekoho chceli kávou obdarovať, pripravili sme pre vás špeciálnu degustačnú darčekové sady vybraných káv rozdelených podľa kontinentov.