Korenistý kráľ

 Korenistý kráľ
 

Hovorí sa, že čierne korenie je kráľ korenia. A bude to tak právom, pretože táto drobná pálivá gulička je jedným z najväčších hýbateľov ľudských dejín. Jeho pieporná história začína 4 000 rokov pred naším letopočtom, kedy sa prvýkrát objavil v indickej kuchyni.

Čierne korenie nad zlato

O pár tisíc rokov sa dostal do Egypta, kde k nemu mali až posvätný vzťah a miesto do hrnca ho napchali do mémií. V Európe si ho s okázalou radosťou užívali Rimania až do chvíle, kedy museli v roku 408 za Rím zaplatiť výkupné 1,6 tony čierneho korenia. K tomuto teda ešte museli prihodiť pár ton zlata, striebra a nejaké látky, ale to čierne korenie ich určite trápilo najviac, pretože zlata sa nenajete, že. Nakoniec im to aj tak nepomohlo a viete ako to s večnou ríšou rímsku dopadlo.

Hor sa na palubu

V 14. storočí Janov a Benátky získali monopol na obchodovanie s korením. A pretože nenásytní Benátčania stále zvyšovali cenu korenia, došla zvyšku Európy trpezlivosť a rozhodli sa hľadať vlastné cesty k dovozu tohto čierneho zlata. Portugalci boli prví, ktorí túto bariéru prelomili, keď Vasco da Gama našiel cestu do Indie pozdĺž Južnej Afriky. Lenže aj Portugalci boli chamtiví, cenu čierneho korenia neznížili a snažili sa zo svojich ciest za vzácnym korením žmýkať čo to šlo. Na scénu teda vstúpili Holanďania so svojou Východoindickou spoločnosťou a neskôr sa s kolonizačnými chúťkami pridali Briti aj Francúzi, takže nakoniec korenia začalo byť na európskom trhu dostatok a jeho cena konečne v18. storočia začala klesať.

Keď nenájdeš čierne korenie, privez aspoň papriku

Ak hovoríme o historickom význame korenia, určite by sme nemali zabudnúť na najväčšieho objaviteľa a to Krištofa Kolumba. Toho však kompas zaviedol na opačnú stranu, než bola jeho vysnívaná India, a tak sa domov vrátil bez čierneho korenia. Pretože to ale bol šikovný obchodník, ktorý sa nerád vzdáva, chilli papričky objavené na novom kontinente vydával za príbuznú rastlinu čierneho korenia a pokúšal sa tak zvýšiť ich hodnotu. Preto sa v španielčine a angličtine povie paprika aj čierne korenie rovnako.

Dnes s čiernom korením už nemusíme šetriť a tak si k nedeľnému obedu môžeme urobiť napríklad rybu alebo steak na korení a nemusíme kvôli tomu predať dom.