V staroveku sa milovníci korenia trmácali až do Indie. To už sa dnes nemusí, stačí si objednať tu na e-shope :-). Ďakujme Alexandrovi Macedónskemu, ktorý nám toto čierne zlato do Európy priviezol a Marco Polovi, ktorý ho prvýkrát popísal. Do nemilosti sa čierne korenie dostalo iba raz, a to pre podozrenie, že podporuje telesné žiadosti. A možno je to aj pravda. Tiež sa hovorí, že čierne korenie má blahodarný vplyv na náš organizmus. To ťažko môžeme posúdiť, ale jeho nezameniteľná chuť vám rozhodne zlepší trvanie aj náladu. To, že je čierne korenie naozaj kráľ korenia dosväčuje, že ho nájdete vo viac ako v polovici všetkých ponúkaných zmesí korenia.
Rôzne druhy čierneho korenia
Korenie sú stovky a tisíce druhov a snáď aj ešte niektoré druhy čakajú na svoje objavenie. Asi všetci poznáme čierne korenie, zelené a biele, ktoré sú však len fázou zrenia bobúľ korenistého čierneho a honosia sa teda oprávnene týmto názvom. Ostatné čierne korenia sa vezú na vlne záujmu a popisu toho, čo v prvých gurmánoch korenie zanechal. Vôňu, pálivosť, pálivosť, delikátnosť a hlavne nepostrádateľnosť. Napr. také známe kajenské korenie vyložene svojim názvom mate. Táto chilli paprička svoje meno získala kvôli chybnému prekladu anglického slova pepper, ktoré označuje ako čierne korenie, tak aj papriku vrátane chilli.
Čierne korenie zo zlata
Čierne korenie malo dlhé stáročia cenu zlata a dovoliť si ho mohla len šľachta. Nie je preto divu, že sa s obľubou falšoval. Ostatne aj dnes sa s pančovaním korenia dá v chudobnejších oblastiach sveta stretnúť. Mleté korenie sa napr. nastavuje múkou a celé sa nahrádza semienkami z papáy. U nás sa s falošným korením nestretnete, ale je dobré si jeho kvalitu postrážiť. Viac o testovaní kvality čierneho korenia sa dozviete v nedávno odvysielanom programe Čiernych oviec. Pálivosť a typickú piepornosť a arómu korenia ovplyvníte mletím. Čím hrubšie je korenie, tým menej je ostré a viac aromatické. Pravidlo teda je: keď potrebuješ priostriť – utiahni mlynček.
Ružové korenie je červené alebo červené je čierne?
Občas vznikajú zmätky okolo červeného korenia, ktoré je vlastne ružové korenie z korenistu brazílskeho. A pravé červené korenie, ktoré nikde neuvidíte, sú zrelé plody korenistého čierneho. Sú však také vzácne, že sa nepoužívajú a nahrádzajú sa na prvý pohľad rovnakými, už spomínanými ružovými bobuľkami z korenistého brazílskeho.
Vraj najlepšie a najdrahšie je korenie kamerunské Penja. Ďalšími hviezdami korenistého neba je korenie bourbonské, korenie kubebové či korenie dlhé. Všetky sme riadne otestovali a tak sa môžete v nasledujúcich týždňoch tešiť na samé pieporné recepty.