Výnimočnosť sečuánskej kuchyne je taká výrazná, že UNESCO vyhlásilo hlavné mesto provincie Čcheng-tu za mesto gastronómie a potvrdilo tak unikátnu sofistikovanosť miestnej kuchyne, ktorá nemá inde na svete obdobu. Aj samotní Číňania vyhlasujú, že tunajšia kuchyňa je najlepšia a región prezývajú ako „Nebeská krajina“ pre svoje bohatstvo na prírodné zdroje a širokú paletu miestnych potravín, kde v nižších oblastiach sa pestuje ryža a zelenina a v horách nájdete huby, bylinky a korenie.
Tunajšia kuchyňa je symfónia rôznych príchutí od sladkej, cez slanú a horkú, až po ostro pálivú. Často všetky tieto príchute nájdete skombinované v jednom jedle. Výsledkom sú jedlá s neuveriteľnou hĺbkou a zložitosťou chutí, aj keď cudzincom na prvý dojem pripadá, že všetko len pekelne páli. Miestni vás však budú presviedčať, že v každom jedle nájdete inú kombináciu rôznych chutí a žiadne nie je rovnaké.
Sečuánsky alchymista chuťou je vždy vybavený základnými druhmi korenia, kde na prednej pozícii sú chilli papričky, nasledované sečuánskym korením, cesnakom, zázvorom, badiánom a čiernym kardamómom. Chilli papričky v sečuánskej oblasti nie sú pôvodné a do Číny ich z Južnej Ameriky doviezli portugalskí obchodníci v 16. storočí. Na tunajšom jedálničku sa chilli veľmi rýchlo uchytilo, pretože v miestnom subtropickom horúcom a vlhkom podnebí pomáhajú stravníkom regulovať telesnú teplotu.
Druhé najpopulárnejšie miestne korenie - sečuánske korenie, ktorému sa tiež hovorí kvetinové, má intenzívnu voňavú, citrusovú chuť a pri priamej konzumácii v ústach vyvolá zvláštny pocit brnenia a znecitlivenia pier a jazyka.
Objavte jeho originálnu chuť s legendárnou kačicou po sečuánsku, ktorú si ľahko môžete pripraviť napríklad k nedeľnému obedu.
Kačica po sečuánsku na pive
Čo budeme potrebovať?
- 1 kačicu
- 1 fľaša piva podľa vlastných preferencií
- 2 polievkové lyžice sečuánskeho korenia
- 1 polievková lyžica soli
Ako na to?
Najprv na miernom ohni opražíme soľ a sečuánske korenie. Opražené korenie necháme vychladnúť. Medzitým kačicu opláchneme, osušíme, orežeme konce krídiel az vnútornej časti odstránime prebytočný tuk. Do vnútornej i vonkajšej strany kačice dôkladne votrieme opražené korenie. Pripravenú kačicu zabalíme do alobalu a dáme cez noc do chladničky.
Druhý deň kačicu rozbalíme a vylejeme tekutinu, ktorá sa cez noc v kačici usadila. V Číne kačicu dávajú ešte na pol dňa zavesenú do prievanu, aby sa poriadne vysušila, ale u nás dôbež vlajúca v okne nemá veľmi veľkú tradíciu, takže necháme na vás, či budete takto dôslední.
Dáme predhriať rúru na 200° C a zatiaľ si celú kačicu pomaly prelejeme pivom. Kačicu následne pečieme približne 1 hodinu pri 200°C, potom na ďalšiu polhodinu zvýšime teplotu na 220°C av závere posledných 30 minút dopečieme pri 230°C. Hotová kačica by mala mať tmavo hnedú, chrumkavú a sviežu kožičku. Ako prílohu môžeme zvoliť rezance, ryžu a dusenú zeleninu.