Zima sa nám opäť prihlásila o slovo a ortuť teplomera so chladom chúli hlboko pod nulou. Pokiaľ teda mráz nie je váš najlepší kamarát, vypočujte si inšpiratívne rozprávanie o zahrievacích schopnostiach korenia v programe Káva o štvrtej na Českom rozhlase Dvojka, kde sa moderátorka Patricia Strouhalová rozprávala s Míšou Schneedorferovou z nášho Kráľovstva.
Tohtoročnú zimu sa striedajú teplé dni s tými chladnými, až mrazivými, a toto obdobie býva náchylné na rôzne respiračné choroby. Je preto pre nás dôležité posilňovať imunitu, v čom nám môže pomôcť aj korenie, ako napr. čierne korenie, kurkuma alebo chilli. Samozrejme ale hlavná úloha korenia je v gastronómii, kde si vďaka nemu uvaríme pokrmy a nápoje, ktoré nás nielen zahrejú, ale pripravia aj chvíľu pohody napríklad po návrate zo zimnej prechádzky.
Medzi takéto nápoje patrí samozrejme v prvom rade čierny čaj, ktorý si ľahko obohatíme pridaním sušeného zázvoru alebo napríklad škorice či kardamómu. Kto má rád kávu, môže si ju zjemniť kardamómom alebo naopak poriadne priostriť štipkou chilli. Samozrejme je veľmi obľúbená aj káva so škoricou, odporúčame cejlonskou. Pokiaľ sa ešte chvíľu zdržíme pri zimných nápojoch, rozhodne nesmieme zabudnúť na obľúbené varené víno. Do tohto tradičného koreneného nápoja patrí ako základ škorice, badián a klinčeky. Ak si chuť tzv. zvaráka chceme obmeniť, môžeme doň pridať sušený list medovky a lipy (Varené víno Klasik) alebo si pripraviť trochu exotickejšie varianty s novým korením (Varené víno kráľovské) či kardamómom (Varené víno orientálne).
Klasické nevyhnutné zimné korenie, ktoré sme už spomínali, je rozhodne škorica, klinček, kardamóm alebo muškátový oriešok. Hoci sa vám možno na prvý pohľad bude zdať, že sa jedná skôr o korenie na pečenie, zdanie klame. Napríklad škoricu sa nemusíme báť kombinovať s bravčovým či hovädzím mäsom, ako je obľúbené predovšetkým v ázijskej kuchyni. Klinčeky možno pridať napríklad do ryže, kardamóm sa skvele hodí na ryby, podobne ako štipka muškátového orieška.
Zahrievacie schopnosti má samozrejme aj korenie a chilli. Avšak aj pri tomto všeobecne známem korení sa nemusíme obmedzovať len na tie základné druhy. Napr. korenín existujú desiatky druhov, ktoré sú chuťovo aj silou pálčivosti veľmi odlišné. O všemožných druhoch chilli papričiek snáď ani nemusíme hovoriť. Môžete si vybrať jemné druhy pre začiatočníkov aj zabijakov pre znalcov. Že vás zahrejú, sa môžete spoľahnúť.
Ak sa chcete dozvedieť ďalšie zaujímavosti nielen o zimnom zahrievacom korení, urobte si svoj obľúbený horúci nápoj, pohodlne sa usaďte a vypočujte si rozhovor nabitý voňavými informáciami.